Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Środa, 21 września 2022 roku

Nowa droga, bezpieczna ścieżka. Inwestycja na trasie Siedlec – Pępowo zakończona.


Zakończyła się największa inwestycja drogowa powiatu gostyńskiego ostatnich lat – przebudowa drogi powiatowej Siedlec – Pępowo. Powstała bezpieczna droga łącząca obie miejscowości oraz ścieżka pieszo-rowerowa. Koszt zadania to ponad 8,9 mln złotych. Część środków (ponad 3,6 mln zł) pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Inwestycję współfinansował powiat gostyński i gmina Pępowo.

W ramach inwestycji przebudowana została droga łącząca Siedlec z Pępowem o długości ponad 4,2 km. Została ona także poszerzona do 6 m, dzięki czemu stała się bezpieczniejsza. Przypomnijmy, że w ostatnich pięciu latach na tym odcinku doszło do 17 zdarzeń drogowych, w tym także do jednego śmiertelnego wypadku.

Wybudowano również ścieżkę rowerową (1,3 km), będącą kontynuacją ciągu, który powstał w poprzednich latach dzięki współpracy samorządów powiatowego i gminnego. W Siedlcu powstały nowe chodniki oraz pobudowano kanalizację deszczową. Ustawiono ochronne bariery stalowe, wykonano oznakowania pionowe i poziome, zamontowano znaki aktywne na przejściach dla pieszych, ustawiono dwa radarowe wyświetlacze prędkości, a także dwa progi zwalniające.

Podczas otwarcia inwestycji Starosta Gostyński Robert Marcinkowski podkreślał jej znaczenie dla mieszkańców gminy, ale też powiatu. - Ta droga połączyła miejscowości, połączyła samorządy, siły rządowe i samorządowe, ale przede wszystkim połączyła ludzi – mówił. Przekazał też ważną informację dla użytkowników trasy. – Bezpieczeństwo to także płynność ruchu. Kiedy stanęliśmy na tej nowej drodze, poszerzonej, zmodernizowanej, to tutaj 70 km/h jechać się po prosu nie da. W związku z tym, po roboczym spotkaniu postanowiłem zwrócić się do komisji bezpieczeństwa z wnioskiem o zdjęcie tego zakazu i dzisiaj to stało się faktem. Nie ma ograniczenia do 70 km/h. Można ze spokojem jechać 90 km/h – podkreślił.

-Ta droga zachęca, aby prędkości rozwijać większe niż można, ale sporo to kosztuje, dlatego życzę dobrego i bezpiecznego korzystania, ale zgodnego z przepisami - mówił z kolei Wójt gminy Pępowo Grzegorz Matuszak.

W czasie uroczystości obecny był także poseł Tomasz Ławniczak oraz Szef Gabinetu Politycznego Minister Marleny Maląg Piotr Trybek. W imieniu Ministra Jana Dziedziczaka głos zabrała radna powiatowa – Mirosława Bigaj. Inwestycję poświęcił ks. proboszcz Andrzej Drobiński. Po oficjalnej części obecni mieszkańcy otrzymali odblaskowe kamizelki.

Wykonawcą zadania było Przedsiębiorstwo Drogowe "DROGBUD" - Gostyń Sp. z o.o. Według wstępnych założeń, inwestycja miała być wykonana do końca września. Dzięki sprawnemu działaniu i współpracy wykonawcy z inwestorem, możliwe było zakończenie przebudowy dwa tygodnie wcześniej.


Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies