Wtorek, 09 maja 2023 roku

Powiatowe obchody Dnia Strażaka 2023

W sobotę 6 maja miały miejsce Powiatowe obchody Dnia Strażaka, które w tym roku odbyły się w Gostyniu. Uroczystość rozpoczęła Msza św. odprawiona w kościele pw. Św. Małgorzaty w Gostyniu, której przewodniczył proboszcz - ks. Grzegorz Robaczyk oraz kapelan gostyńskich strażaków - ks. Michał Kulig. Na Mszy św. obecna była również Minister Rodziny i Polityki Społecznej - Marlena Maląg.

Po Mszy św. uczestnicy obchodów oraz zaproszeni goście przemaszerowali do budynku hali sportowej Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Czarnego Legionu w Gostyniu, gdzie odbyła się dalsza część obchodów.

Dowódca uroczystości asp. sztab. Sebastian Kasperkowiak złożył meldunek Komendantowi Powiatowemu PSP w Gostyniu st. kpt. Marcinowi Nyczce, następnie odśpiewano hymn państwowy, po czym głos zabrał Komendant Powiatowy PSP st. kpt. Marcin Nyczka, witając wszystkich uczestników i zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: Katarzyna Sójka - Poseł na Sejm RP, Wiesław Szczepański – Poseł na Sejm RP,  Ewa Rosik – Dyrektor Biura Poselskiego Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jana Dziedziczaka, Urszula Pabisiak - asystentka Posła na Sejm RP Pana Jana Mosińskiego, mł. bryg. Łukasz Ostrowski – przedstawiciel Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu, naczelnik Wydziału Organizacji i Nadzoru, Robert Marcinkowski – Starosta Powiatu Gostyńskiego, Damian Walczak – Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego, Jerzy Kulak – Burmistrz Gostynia, Piotr Curyk – Burmistrz Pogorzeli, Grzegorz Matuszak – Wójt Gminy Pępowo, Wiesław Glapka – Wójt Gminy Piaski, Michał Listwoń – Zastępca Burmistrza Krobi, st. bryg. w st. spocz. Krzysztof Łoniewski – były Komendant Powiatowy PSP w Gostyniu, st.  bryg. w st. spocz. Zdzisław Zimny – były Komendant Rejonowy PSP w Gostyniu, bryg. w st. spocz. Michał Pohl – były Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Gostyniu, asp. sztab. w st. spocz. Jacek Mostowy – były Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Gostyniu, dh Grzegorz Marszałek – Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu, dh Andrzej Małecki – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP w Gostyniu, dh Andrzej Drosz – Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP w Gostyniu, dh Roman Danielczyk – Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP w Gostyniu, dh Grzegorz Wabiński – Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP w Gostyniu, ks. Michał Kulig – kapelan gostyńskich strażaków, ks. Grzegorz Robaczyk – proboszcz parafii pw. Św. Małgorzaty w Gostyniu, mł. insp. Piotr Gorynia – Komendant Powiatowy Policji w Gostyniu, Tomasz Kwieciński – Nadleśniczy Nadleśnictwa Piaski, Justyna Krzyżostaniak – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gostyniu, Michał Ostrowski – Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Janina Świerczyńska – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gostyniu, Rafał Pędziwiatr – Komendant Straży Miejskiej w Gostyniu.

W trakcie uroczystości wręczone zostały liczne odznaczenia i awanse.

Wyróżnieni zostali:

Srebrną Odznaką „Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej”:

- asp. sztab. Marek Maśliński

Brązową Odznaką „Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej”:

- st. asp. Maciej Klepacki

- st. ogn. Piotr Matyszczak

Złotym Znakiem Związku OSP RP:

- dh Zbigniew Augustyniak

- dh Mariusz Klemczak

Medalem honorowym im. Bolesława Chomicza:

- dh Józef Sobótka

Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”

- dh Bogdan Pawlak

Medalem za „Zasługi Dla Pożarnictwa Powiatu Gostyńskiego”

- mł. bryg. Rafał Rybacki

- dh Wiesław Glapka

- dh Wiesław Tomczak

- dh Zbigniew Bardel

- dh Jarosław Łasicki

- dh Bogdan Pawlak

- Robert Andrzejak

- dh Ewa Kaczor

- dh Zbigniew Waleński

- dh Waldemar Poślednik

- dh Henryk Baszyński

- dh Sławomir Rosa

- dh Kazimierz Sobczak

- Włodzimierz Kozłowski

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał stopień oficerski:

Starszego kapitana:

- kpt. Wojciech Wybierała

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadał stopnie aspiranckie:

Starszego aspiranta:

- asp. Maciej Klepacki

- asp. Bartłomiej Gościniak

Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadał stopnie podoficerskie:

Ogniomistrza:

- mł. ogn. Tomasz Bujak

- mł. ogn. Tomasz Jakubczak

- mł. ogn. Damian Maćkowiak

- mł. ogn. Mariusz Majchrzak

Starszego sekcyjnego:

sekc. Robert Mruk

Sekcyjnego:

- st. str. Marcin Bartkowiak

- st. str. Błażej Hoffmann

- st. str. Arkadiusz Skrzypczak

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu nadał stopień szeregowy:

Starszego strażaka

- str. Weronika Aleksander

Organizatorami Powiatowych obchodów Dnia Strażaka byli: Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu oraz Komenda Powiatowa PSP w Gostyniu. Uroczystość mogła odbyć się dzięki dofinansowaniu ze środków Powiatu Gostyńskiego.

Opracowanie:
Fot. PSP w Gostyniu