Przypadki choroby niebieskiego języka na terytorium RP - wytyczne
W związku z wystąpieniem przypadków choroby niebieskiego języka na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał w dniu 23 grudnia 2024 r. rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem choroby niebieskiego języka. Na podstawie powyższego określony został obszar, na którym występuje choroba niebieskiego języka lub zagrożenie wystąpienia tej choroby (zwany dalej obszarem BTV), który obejmuje województwa, powiaty i gminy wymienione w załączniku rozporządzenia i który został zobrazowany poniższą mapą.
Rozporządzenie weszło w życie z dniem 24 grudnia 2024 r. i wprowadza nowe wymogi dotyczące obrotu bydłem, które zostaje przemieszczane poza strefy BTV.
Hodowcy zainteresowani sprzedażą zwierząt poza obszary zostają zobowiązani do uzyskania pozwolenia powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce, z którego te zwierzęta mają być przemieszczone.
W przypadku planowania sprzedaży bydła do dalszego chowu hodowca składa wniosek do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gostyniu z prośbą o wydanie pozwolenia na przemieszczenie zwierząt poza obszary BTV. Do wniosku dołącza:
- wynik badania serologicznego sprzedawanych sztuk w kierunku BTV ( pobranie krwi przez urzędowego lekarza weterynarii, nie wcześniej niż 30 dni przed przemieszczeniem) ;
- poświadczenie poinformowania o planowanej wysyłce powiatowego lekarza weterynarii miejsca przeznaczenia zwierząt;
- dowód opłaty 10 zł na konto UM w Gostyniu tytułem wydania decyzji przez PLW w Gostyniu
W przypadku planowania sprzedaży bydła do natychmiastowego uboju hodowca składa wniosek do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gostyniu z prośbą o wydanie pozwolenia na przemieszczenie zwierząt poza obszary BTV. Do wniosku dołącza:
- poświadczenie poinformowania o planowanej wysyłce podmiotu prowadzącego rzeźnię przeznaczenia zwierząt;
- dowód opłaty 10 zł na konto UM w Gostyniu tytułem wydania decyzji przez PLW w Gostyniu.
Powyższe wymogi nie dotyczą zwierząt przemieszczanych w obrębie strefy BTV.
Przemieszczenia mogą być możliwe tylko w przypadku gdy w gospodarstwie pochodzenia zwierząt nie zgłoszono żadnego przypadku BTV przez okres co najmniej 30 dni przed datą przemieszczenia.
Opracowanie: Krystian Ciesielski Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gostyniu