Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Środa, 20 grudnia 2023 roku

Pyszna historia, czyli świątecznie i czekoladowo


Wyjątkowe rodziny spotkały się na świątecznych warsztatach czekoladowych w Gościńcu w Domachowie w sobotę 16 grudnia 2023 r. Blisko sto osób: dzieci, nastolatkowie, rodzice zastępczy i specjaliści wspierający na co dzień rodziny – spędziło radośnie czas na przygotowaniach do świąt.

Głównym elementem spotkania były rodzinne warsztaty wyrobu czekolady. Warsztaty czekoladowe to praktyczne zajęcia pobudzające zmysł smaku, wykorzystujące zdolności manualne i kreatywne myślenie uczestników. Samodzielne tworzenie słodkości sprawia wielką frajdę nie tylko dzieciom. Uczestnicy zajęć rodzinnie przygotowywali czekoladę. Wspólnie ogrzewali czekoladę, rozpuszczali ją, by następnie zmierzyć się z temperowaniem czekolady na wiórki. Ozdobienie czekolady jadalnymi dodatkami to była najmilsza i najłatwiejsza część warsztatów. Uczestnicy samodzielnie wykonali też kartoniki – opakowania do wyprodukowanych przez siebie tabliczek czekolady i własnoręcznie je przyozdabiali.

Podczas zajęć rodziny dowiedziały się jak i z czego powstaje czekolada i jakie tajemnice skrywa. Przeżyły słodką przygodę, podczas której poznały praktyczne zastosowanie czekoladowych technik, jak również samodzielnie stworzyły słodkości dla siebie.

Uczestnicy warsztatów poznali w czasie degustacji różne gatunki czekolady od klasycznej deserowej, przez gorzką, mleczną, białą, brązową belgijską po bardzo rzadką w Polsce czekoladę różową.

I co ważne, wszyscy nauczyli się jak praktycznie rozpoznawać jakościowo dobrą czekoladę.

Kolejnymi punktami spotkania rodzin były: ubieranie choinek, poszukiwanie poukrywanych skarpet ze słodyczami, warsztaty plastyczne tworzenia ozdób choinkowych czy pisanie listów do św. mikołaja. Była też degustacja waty cukrowej i gorącej czekolady z dodatkami.

Spotkanie zakończyło spotkanie z mikołajem. Uczestnicy spotkania rodzin podchodzili indywidualnie i rozmawiali o ważkich sprawach, o marzeniach, o potrzebach i o życzeniach. Były serdeczne przytulaski i słodkie prezenty.

Spotkanie w Domachowie było okazją do podziękowania rodzicom zastępczym za wyjątkową ofiarność, za otwarcie swoich domów, za wielkie serca ofiarowywane codziennie najmłodszym.

Spotkanie rodzin i warsztaty zorganizowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, przy wsparciu  Stowarzyszenia „DZIECKO”, realizującego projekt: "Pomagając rodzinie - pomagamy dzieciom”, dofinansowany przez Powiat Gostyński w ramach otwartego konkursu ofert.

Organizatorzy dziękują Gminie Krobia za nieodpłatne udostępnienie Gościńca w Domachowie.


Opracowanie: PCPR w Gostyniu


 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies