Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Czwartek, 28 grudnia 2023 roku

Robocza wizyta Holendrów - 2023 r.


Przed świętami Bożego Narodzenia Gminę Pogorzela i Powiat Gostyński odwiedziła kilkunastoosobowa grupa przedstawicieli holenderskiego stowarzyszenia Komitet Współpracy Holendersko-Polskiej.

Organizacja ta od kilkudziesięciu lat współpracuje z Urzędem Miejskim w Pogorzeli i z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Pogorzeli, a od kilkunastu lat również z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

W ramach tej współpracy mieszkańcy Ziemi Pogrzelskiej otrzymują  wsparcie rzeczowe m.in. w postaci sprzętu rehabilitacyjnego oraz paczek świątecznych dla wymagających wsparcia rodzin z dziećmi.

A w ramach współpracy PCPR w Gostyniu z Komitetem Współpracy Holendersko-Polskiej z Holandii gostyński szpital otrzymał bezpłatnie: 28 specjalistycznych łóżek sterowanych elektronicznie, 42 materace przeciwodleżynowe, 19 kartonów rękawiczek, 35 kartonów fartuchów, 13 kartonów kombinezonów ochronnych, 8 stolików przyłóżkowych, 4 balkoniki rehabilitacyjne z siedziskiem i parasolką, 2 balkoniki rehabilitacyjne, 5 rolatorów rehabilitacyjnych.

Kolejne 15 łóżek otrzymały domy pomocy społecznej powiatu gostyńskiego.

Były też dary (sprzęt dla osób niepełnosprawnych oraz 10 łóżkek medycznych), które zasiliły transporty humanitarne do Ukrainy, przygotowywane cyklicznie przez Stowarzyszenie „DZIECKO” i PCPR w Gostyniu.

                Obecna świąteczna wizyta miała charakter roboczy. Holendrzy sprawdzali wykorzystanie podarowanego sprzętu Przywieźli też dary i paczki świąteczne dla ubogich rodzin w Gminie Pogorzela, które sami wręczali rodzinom. Delegacja holenderska wizytowała część gostyńskiego szpitala: Zakład Opiekuńczo-Lecznicy w Gostyniu oraz Dom Pomocy Społecznej w Rogowie. W obu placówkach goście zostali serdecznie przyjęci i zapoznali się z wykorzystaniem przekazanego przez siebie sprzętu. Jak podkreślali: - „Cieszymy się, że nasze dary służą podopiecznym placówek w powiecie gostyńskim. I jesteśmy pod wrażeniem tego, że Wasze placówki rozwijają się w dobrym kierunku. Mamy satysfakcję, że trochę w tych zmianach jest naszego udziału.”

                Ważnym elementem wizyty holenderskiej było robocze spotkanie w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Oprócz Holendrów i przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Pogorzeli, MGOPS w Pogorzeli i PCPR w Gostyniu uczestniczył w tym spotkaniu wolontariusz charytatywnej fundacji „Sota” (plaster miodu) z Ukrainy. W czasie spotkania rozmawiano o dalszej współpracy. Ustalono m.in. plan działań pomocowych dla szpitala i domów pomocy społecznej w powiecie gostyńskim. A wolontariusz „Soty” przedstawił dokumentację filmową z wykorzystania darów przekazanych w dwudziestu trzech transportach humanitarnych do Ukrainy z powiatu gostyńskiego i wystąpił z prośbą o wsparcie do Holendrów. Podkreślił, że Ukraina już dwa lata walczy z najeźdźcą rosyjskim i bez wsparcia międzynarodowego w różnych obszarach nie poradzi sobie sama.

                Na zakończenie spotkania przedstawiciele Komitetu Współpracy Holendersko-Polskiej z Holandii otrzymali z rąk dyrektora PCPR w Gostyniu podziękowanie za dotychczasowe wyjątkowe wsparcie.


Opracowanie: PCPR w Gostyniu 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies