Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Piątek, 09 grudnia 2022 roku

Tyle dobra w jednym miejscu. Przyznano tytuły Edmunda 2022


Jest ich pięcioro, a swoją postawą kultywują pamięć o Edmundzie Bojanowskim. Mowa o Wolontariuszach Roku, których poznaliśmy 7 grudnia 2022 roku. Tradycyjnie nagrody przyznano w pięciu kategoriach: wolontariat indywidualny, grupowy, młodzieżowy, wydarzenie roku oraz biznes społecznie odpowiedzialny. Warto jednak podkreślić, że zwycięzcami byli wszyscy nominowani, bowiem samo zgłoszenie do konkursu jest dowodem zauważalnej pracy na rzecz drugiego człowieka.

W tym roku zgłoszono 16 kandydatur w pięciu kategoriach. Kapituła Konkursowa, składająca się z byłych wolontariuszy roku, urzędników, a także społeczników pod przewodnictwem Marka Smektały, Naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych rozpatrzyła wszystkie kandydatury i postanowiła przyznać laureatom tytułu Edmundów naszych czasów.

W kategorii wolontariat grupowy statuetkę otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Krobi. Wśród nominowanych w kategorii wolontariat młodzieżowy, statuetkę otrzymał Jakub Szulc.

Wyróżnioną firmą, kierującą się zasadą biznesu społecznie odpowiedzialnego został Polcopper Gostyń. Za wydarzenie roku uznano piknik w Dzięczynie. Statuetkę w kategorii wolontariat indywidualny otrzymała Viktoria Datsiuk.

Nagrodę specjalną ,,Babć na medal” uhonorowano Krystynę Wolną i Joannę Sulecką – prababcie Zuzi Suleckiej ze Smogorzewa, dla której zebrano 9,5 mln złotych na najdroższy lek świata. Obie babcie bardzo zaangażowały się w akcję, oddając serce i zdrowie, by ratować swoją prawnuczkę.  Stały się tym samym twarzami całego przedsięwzięcia.

Podczas gali, która miała miejsce 7 grudnia, zgromadzeni mogli wysłuchać krótkiego koncertu w wykonaniu Trio Gitarowego oraz wysłuchać panelu dyskusyjnego na temat pomocy uchodźcom z Ukrainy w powiecie gostyńskim. Wzięli w nim udział: Starosta Gostyński Robert Marcinkowski, superior ks. Marek Dudek Cor – z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri, Kamila Gogół – gostynianka, która przyjęła pod swój dach uchodźcę z Ukrainy, Joanna Jakubiak i Aldona Majchrzak – wolontariuszki, a także Anna Myronenko – Ukrainka, która wraz z dziećmi znalazła schronienie w powiecie gostyńskiego.  Rozmowa toczyła się wokół instytucjonalnych i prywatnych formach pomocy uchodźcach, wspomnieniach, wrażeniach i relacja. Anna Myronenko opowiedziała także, w jaki sposób znalazła się w powiecie gostyńskim i jak próbuje poukładać sobie życie tutaj.

Cały wieczór pełen był wzruszeń i docenienia tych, którzy na co dzień, bezinteresownie pomagają drugiemu człowiekowi.    


Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies