Piątek, 30 września 2022 roku

Wsparcie dla usamodzielnianych wychowanków

Jak zaplanować domowy budżet, napisać CV, jak załatwić sprawę w urzędzie? Od czego zacząć poszukiwanie pracy? A co z mieszkaniem? To tylko niektóre z wyzwań, jakie stają przed młodymi osobami wkraczającymi w dorosłość.

Wychowankowie pieczy zastępczej zostali zaproszeni do udziału w warsztatach, mających na celu rozwijanie praktycznych umiejętności przydatnych w dorosłym życiu. Młodzież została poinformowana także o zasadach korzystania ze wsparcia w postaci pobytu w mieszkaniu chronionym, prowadzonym przez powiat gostyński.

W ramach realizowanego projektu „W rodzinie siła”, Stowarzyszenie „DZIECKO” we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu oraz Domami Dziecka nr 1 i 2 w Bodzewie, zorganizowało także wyjazd treningowo-integracyjny dla usamodzielnianej młodzieży. Jego uczestnicy mogli skorzystać  z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych - symulatora ciąży oraz noworodka, jako elementów przygotowujących do odpowiedzialnego rodzicielstwa, brali udział w zajęciach uczących m.in. współpracy, komunikacji, rozwiązywania konfliktów, realizacji wyznaczonych celów.

Wspólne warsztaty wyjazdowe były też okazją, aby podzielić się doświadczeniami, także tymi trudnymi, zobaczyć, jak radzą sobie inni.

- „Dla mnie najważniejsze jest wsparcie, jakie zawsze dostaję w czasie takich spotkań. Czasami zwykła rozmowa z kimś, kto ma podobną historię życia, pozwala mi uwierzyć, że dam radę i to ode mnie zależy, jak będzie wyglądało moje dorosłe życie” – mówi jeden z uczestników projektu.

Projekt „W rodzinie siła”  jest współfinasowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego z dziedziny pomocy społecznej w 2022 r. oraz ze środków własnych Stowarzyszenia „DZIECKO”.

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Opracowanie: PCPR w Gostyniu