Poniedziałek, 29 maja 2023 roku

XIV Ekofestyn na Świętej Górze. Mnóstwo atrakcji dla całych rodzin

W niedzielę 28 maja 2023 roku na Świętej Górze po raz 14. odbył się Ekofestyn. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji dla całych rodzin. Na placu kultowym można było posłuchać dobrej muzyki, obejrzeć spektakl dla dzieci oraz skorzystać z atrakcji przygotowanych przez lokalne firmy, szkoły i stowarzyszenia. Odbyła się też loteria fantowa, z której cały dochód przeznaczony został na leczenie i rehabilitację Hanki Walecznej – małej mieszkanki Gostynia, chorej na zespół Angelmana.

Ekofestyn, organizowany w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego  zgromadził tłumy mieszkańców. Po marszu dla życia i rodziny i mszy świętej w Bazylice Świętogórskiej nastąpiło święcenie rowerów. Następnie festyn przeniósł się do ogrodów klasztornych.

Najpierw swoje choreografie zaprezentowały mażoretki ,,Big Bang”. Następnie wystąpił ewangelicki zespół ,,Armia Dzieci”. Po nim swoje wokalne umiejętności pokazali artyści ze świętogórskiej scholii Filippo Vivo. Repertuar rozrywkowy zaprezentowała Świętogórska Orkiestra Dęta. Dzieci w świat ,,Cioci Jadzi” przeniósł Teatr Fuzja z Poznania.

Podczas Ekofestynu odbyła się też loteria fantowa, której dochód przeznaczony został na leczenie i rehabilitację małej mieszkanki Gostynia – Hanki, chorującej na zespół Angelmana. Dzięki ofiarności licznych firm i osób (główną nagrodę – rower ufundowali Bracia Filipini), w sumie zebrano 13 185,83 zł.

Na dzieci i ich rodziców czekało wiele atrakcji. Pyszną pomidorówkę serwował Teatr Kulinarny Krzysztofa Górskiego. Swoje stoiska wystawiły służby – Straż Pożarna, Policja i Sanepid. OSP Szelejewo zaprosiło do wspólnej przejażdżki strażacką kolejką. Nadleśnictwo Piaski zaprezentowało produkty żywnościowe pochodzące z darów lasu. Na stoisku Szkoły Podstawowej w Piaskach można było pograć w ekologiczne gry oraz zostawić zużyte baterie i nakrętki. Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu pokazał żywe obrazy – wykonane z mchów i innych roślin. Firma Mondi przygotowała mnóstwo atrakcji dla dzieci, a także zaprezentowała wystawę Eko-Mondi, będącą podsumowaniem akcji ekologicznych przeprowadzonych wśród szkół i instytucji. Swoje stoiska wystawili także: Duszpasterstwo Młodzieży Strych, Fundacja Małych Stópek, a także Wielkopolskie Centrum Recyklingu, Stowarzyszenie ,,Kreatywni” i Wydzial Medyczno-Społeczny w Jarocinie. Dzieci bawiły się wspólnie z ,,Duśkowymi Animacjami” oraz Akademią Ruchu ZvINNA. Ponadto można  było spróbować serów, miodu a także ciast wykonanych przez KGW w Łęce

Organizatorami i współorganizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera, Kongregacja Oratorium Świętego Filipa Neri, powiat gostyński, gmina Gostyń i gmina Piaski oraz Centrum Kultury i Biblioteka w Piaskach.