DLA ODWIEDZAJĄCYCH

Fakty powiatowe facebook Youtube

Szlak Czartoryskich

Długość trasy: 25,5 km

Trasa:
Poniec - Dzięczyna - Karzec - Sarbinowo - Włostki - Karzec - Rokosowo - Drzewce - Śmiłowo - Poniec

Trasa prowadzi przez tereny stanowiące niegdyś własność rodu Czartoryskich.

Wyjeżdżając z Ponieca mijamy budynek Przedszkola Samorządowego w Poniecu, cmentarz parafialny, hutę szkła Gospodarczego Gloss i kierujemy się wzdłuż torów kolejowych linii Leszno- Ostrów Wlkp. w kierunku wsi Dzięczyna. Po drodze rozciąga się szeroki widok na dolinę Rowu Polskiego nad którą leży Poniec. W dolinie Rowu Polskiego zostały odnalezione jedne z najstarszych śladów stałego osadnictwa wczesnośredniowiecznego w rejonie Ponieca.

Po przejechaniu ok. 2 km docieramy do Dzięczyny, która w roku 1890 przeszła w ręce Czartoryskich. Wcześniej, w wieku XVI-XVIII, wieś słynęła jako zdrojowisko, obecnie w parku podworskim zachowały się jedynie resztki dawnej studzienki zdrojowej. Współczesną atrakcją Dzięczyny są duże stawy powstałe w wyrobiskach po wydobyciu żwiru. Linia brzegowa, pełna małych półwyspów, zatok i wysepek, jest prawdziwym rajem dla wędkarzy.

Po krótkim wypoczynku nad stawami wyjeżdżamy na drogę prowadzącą do Karca. Dziś to niewielka osada, w średniowieczu prawdopodobnie stanowiła siedzibę kasztelana. Z Karca udajemy się do Sarbinowa, gdzie możemy podziwiać klasycystyczny pałac. Na terenie wsi znajdują się również ciekawe obiekty sztuki sakralnej - figury przydrożne.

Z Sarbinowa wyruszamy tą samą drogą, którą przybyliśmy, na skrzyżowaniu dróg w Karcu kierujemy się do Rokosowa. W centrum wsi znajduje się zespół pałacowo-parkowy, siedziba Czartoryskich.

Pałac w Rokosowie to trójkondygnacyjny pałac zbudowany w latach 1849-1854 otoczony z trzech stron fosą wykorzystywany jest dziś jako Ośrodek Doskonalenia Kadr, odbywają się w nim szkolenia, konferencje, seminaria, koncerty muzyczne...

Kolejny przystanek, po przejechaniu ok. 2 km z Rokosowa, mamy w Drzewcach. Wieś ta powstała w XIV wieku na miejscu młodego lasu. Obecnie wieś ma zabudowę typu ulicówki. W jej centrum znajduje się dawny budynek szkolny. Zespół dworsko-pałacowy położony jest na skraju wsi. Przechodząc się po parku znajdziemy ruiny pochodzącej z połowy XIX wieku neogotyckiej kaplicy.

Stąd wyruszamy w drogę powrotną do Ponieca, mijając po drodze wieś Śmiłowo.

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies