DLA ODWIEDZAJĄCYCH

Fakty powiatowe facebook Youtube

Trasy rowerowe

Turystyka rowerowa już od kilku lat znajduje się w centrum uwagi osób dbających o swoje zdrowie i wygląd. Lekarze polecają rekreacyjną jazdę na rowerze wszystkim, bez względu na wiek, zaczynając od maluchów, a kończąc na rekonwalescentach po zawałach i wylewach, osobach z nadciśnieniem tętniczym albo znerwicowanych i zestresowanych.

Dzięki regularnej jeździe na rowerze człowiek wygląda zdrowo, nabiera wigoru, kształtuje mięśnie ud i pośladki, a także traci na wadze. Zwiększa się pojemność naszych płuc i poprawia krążenie. Kręcenie pedałami usprawnia stawy kolanowe i skokowe. Nie sposób wymienić wszystkich zalet tego popularnego sportu.

Rower jako środek transportu komunikacyjnie efektywny, przyjazny środowisku, oszczędny inwestycyjnie i eksploatacyjnie, zdrowy dla ciała i ducha - uznany został jako ważny element kształtowania proekologicznych zachowań komunikacyjnych mieszkańców Powiatu Gostyńskiego. Nasz powiat może się pochwalić doskonale zorganizowanymi ścieżkami i trasami rowerowymi.

Wykaz ścieżek i tras rowerowych w Powiecie Gostyńskim:


PIERWSZA POWIATOWA TRASA ROWEROWA (35 KM)


ŚCIEŻKA ROWEROWA IM. KASPRA MIASKOWSKIEGO (19 km)


„WIEJSKA DRÓŻKA” (8 km)


SZLAK CZARTORYSKICH (25,5 km)


SZLAK POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH (18,5 km)


SZLAK MICKIEWICZOWSKI (24,5 km)


LEŚNA ŚCIEŻKA EDUKACYJNA (3 km)


TRASA ZACHODNIA - STANISŁAWA HELSZTYŃSKIEGO (18 km)


TRASA GOSTYŃ - CZACHOROWO (7 km)


ZIEMIAŃSKI SZLAK ROWEROWY (40 km)


EURO VELO 9 (40 km)


"DO TRZECH REZERWATÓW" (40 km)

 

W sumie trasy i ścieżki w Powiecie Gostyńskim tworzą sieć o długości ponad 200 km. Dzięki nim mieszkańcy oraz goście mogą nie tylko aktywnie i przyjemnie spędzić czas wolny, ale również pożytecznie, gdyż na wielu trasach umieszczone są tablice edukacyjne, informujące o miejscach wartych zobaczenia ze względów historycznych lub przyrodniczych.

Oprócz wyznaczonych tras rowerowych w powiecie znajdują się też oznakowane ścieżki rowerowe, służące mieszkańcom przede wszystkim jako trasy dojazdu do pracy, czy szkoły. Są to ścieżki:

  • 1100 m z Piasjów do Strzelec Wielkich
  • 200 m z Pudliszek  do Kuczynki
  • 330 m z Pogorzeli do Elżbietkowa
  • 4000 m z Szelejewa do Lipia
  • 4500 m z Grabonogu do Bodzewa
  • 3000 m z Gostynia do Czachorowa
Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies