DLA MIESZKAŃCÓW

Fakty powiatowe facebook Youtube

Współpraca zagraniczna

Współpraca z Powiatem Unterallgäu

www.unterallgaeu.de

Powiat Gostyński od 2001 roku jest partnerem niemieckiego Powiatu Unterallgäu. Jest on położony w Bawarii, w jego skład wchodzą 52 gminy a liczba mieszkańców sięga prawie 140 tys. Siedzibą powiatu jest miasto Mindelheim. Współpraca pomiędzy samorządami odbywa się na tle wielu zagadnień związanych z gospodarką, rozwojem lokalnych firm, bezpieczeństwem publicznym, edukacją czy też działaniem służby zdrowia oraz pomocy społecznej. W ciągu tych kilkunastu lat delegacje obu stron wielokrotnie organizowały wzajemne wizyty. Ostatnia z nich miała miejsce na przełomie września i października 2013 roku. Celem wizyty przyjaciół z Bawarii było zapoznanie się z działaniem placówek medycznych na przykładzie gostyńskiego szpitala oraz Bonifraterskiego Centrum Rehabilitacji w Piaskach.

W 2011 roku na spotkanie z okazji 10-lecia współpracy delegacja z partnerskiego powiatu na czele z ówczesnym Starostą Hansem-Joachimem Weiratherem pokonała niebagatelną trasę ok. 800 km na rowerze.

W ostatnich latach rozpoczęła się aktywna współpraca wśród młodzieży. 20 uczniów z gostyńskiego liceum wizytowało w czerwcu w partnerskiej szkole w Türkheim, uczniowie Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi w kwietniu gościli delegację ze szkoły ekonomicznej w Bad Wörishofen a grupa młodzieży z powiatu gostyńskiego w sierpniu przebywała z wizytą w ośrodku młodzieżowym w Babenhausen. Z dużym entuzjazmem odebrano również chór z Ottobeuren, który w maju odbył dwa koncerty w powiecie gostyńskim: w Pępowie i Krobi.

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies