Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Wtorek, 26 lipca 2022 roku

Czwarty tom „Karate” z udziałem „Tęczy”


Ukazał się czwarty tom „KARATE” - wielotomowego wydawnictwa shihana Roberta Sworka. Dzieło Roberta Sworka wraca do podstaw, do istoty karate – jest to szczególnie ważne dziś, gdy dynamicznie rozwija się karate sportowe – olimpijskie, gdy środowisko karate w Polsce rozdzierane  jest kolejnymi sporami o pozycję i wpływy w tym środowisku, o władzę i o pieniądze. Shihan Sworek przypomina, że sensem karate nie jest trening ukierunkowany na zawody sportowe w celu zdobywania punktów i medali. KARATE jest sztuką samoobrony i walki!

Shihan Sworek pokazuje ten oczywisty, choć coraz częściej zapominany lub pomijany fakt na przykładzie kata, których nauka i praktykowanie muszą być oparte o użyteczność i przydatność w samoobronie i w walce. Bez tego karate i trening karate nie ma sensu.

I nie jest tak, jak tłumaczy wielu mistrzów, że kata to często „tylko ćwiczenia lub układy formalne”. Kata to walka! I to jedyna forma treningu, w której możemy użyć techniki z jej 100-procentową  skutecznością i efektywnością. Bo walczymy z wyobrażonym przeciwnikiem i nie musimy kontrolować techniki.

Doskonale pokazuje te aspekty shinan Sworek w czwartym tomie (250 stron objętości!) „KARATE”, poświęconym kata zaawansowanym doskonalącym. Każdy ruch w kata to element realnej samoobrony, walki. To jeden z wielu ważnych elementów, które można znaleźć w książce o BASSAI SHO, KANKU SHO, GANKAKU, JIIN I TEKKI NIDAN.

Tom czwarty, tak jak poprzednie, to przede wszystkim bunkai tych kata. Bunkai (interpretacja) to istota kata. Bez tego, czyli bez zrozumienia sensu, przydatności i celowości ruchów - kata są tylko formą tańca, czy, jak mawia shihan R. Sworek, „zabawą w aerobik”.

Książki Shihana R. Sworka to metodycznie i logicznie uporządkowana wiedza o nauczaniu i treningu kata, zarówno dla zaawansowanych, jak i dla rozpoczynających swoją drogę karate (ważne:) pod kierunkiem rozumiejącego istotę karate trenera.

TKKF „TĘCZA” WSPIERA WYDAWNICTWO

Ten tom, tak jak i poprzednie powstał z udziałem mistrzów gostyńskiego klubu karate TKKF „TĘCZA”. W tomie czwartym kata i ich bunkai prezentują obok samego Shihana R. Sworka, m.in.: Waldemar Szwedek (8. Dan), Mieczysław Polewski (5. Dan), Mirosław Sobkowiak (5. Dan) i Leszek Jakubiak (1. Kyu).

ZAPRASZAMY DO STUDIOWANIA!

Gostyński klub karate-do shotokan TKKF „TĘCZA”, którego działalność dofinansowują Gmina Gostyń i Gostyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz Powiat Gostyński, zaprasza wszystkich chętnych po przerwie wakacyjnej na treningi do sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 3 (ul. Hutnika 3) w Gostyniu:

- dzieci od 7 do 12 lat  oraz rodzice - w poniedziałki i środy o 19.00 oraz w soboty o 15.30;

- dorośli i młodzież od lat 12 - we wtorki i czwartki o 19.00 oraz w soboty o 15.30.

Zajęcia prowadzą trenerzy: Waldemar Szwedek (8. Dan), Mieczysław Polewski (5. Dan), Mirosław  Sobkowiak (5. Dan) i Marcin Danek (3. Dan).


Opracowanie TKKF TĘCZA 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies