Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Piątek, 28 lutego 2020 roku

Innowacyjny PGS – program grantowy powiatu doceniony

Powiat gostyński znalazł się w gronie finalistów pierwszej edycji konkursu „Innowacyjny samorząd”, organizowanego przez Polską Agencję Prasową


Powiat gostyński znalazł się w gronie finalistów pierwszej edycji konkursu „Innowacyjny samorząd”, organizowanego przez Polską Agencję Prasową. Kapituła oceniająca projekty doceniła PGS czyli Program Grantów Społecznych, który stworzony został na potrzeby mieszkańców powiatu. Celem plebiscytu było pokazanie dobrych praktyk i nieoczywistych rozwiązań, wpływających na rozwój samorządów czy poprawiających komfort życia ich mieszkańców.

Przypomnijmy, Program Grantów Społecznych to autorski program grantowy przygotowany i realizowany przez powiat gostyński. Skierowany jest do grup nieformalnych, które pod egidą patrona mającego osobowość prawną mogą realizować projekty wzmacniające integrację mieszkańców. Projekt po raz pierwszy wdrożony został w 2013 roku. Co roku cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. W 2019 roku w powiecie gostyńskim realizowanych było 21 projektów.  PGS swoim zasięgiem objął mieszkańców każdej gminy, niezależnie od wieku. Mobilizował ich do działania, pokazywał ponadto, że sięganie po środki publiczne nie musi wiązać się z formalnościami nie do przebycia. Zachęcał do dalszej aktywności, integrował wokół wspólnej sprawy, rozwijał organizatorskie talenty, wzmacniał lokalne tradycje i historię. 

Do konkursu „Innowacyjny samorząd” zgłoszono 304 projekty, które nadesłało 181 jednostek samorządu terytorialnego.

Plebiscyt miał na celu promocję szeroko pojętych innowacji wdrażanych przez jednostki samorządu terytorialnego, opartych na nowoczesnych technologiach, i nie tylko. Nadesłane projekty dotyczyły między innymi komunikacji, transportu, ekologii, pozyskiwania energii, a także edukacji i sfery społecznej.

Konkurs przeprowadzony został w pięciu kategoriach: duże miasta (powyżej 200 tys. mieszkańców), gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie, powiaty. W każdej kategorii wyłoniono jednego zwycięzcę, a kilka projektów zostało wyróżnionych. Dyplomy za zakwalifikowanie do finału otrzymały te samorządy, których projekty otrzymały co najmniej dwa głosy kapituły (każdy projekt oceniany był osobno). Powiat Gostyński znalazł się w gronie finalistów.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Ministerstwie Rozwoju 26 lutego 2020 roku. Dyplom dla powiatu gostyńskiego odebrał Starosta Gostyński Robert Marcinkowski.

Patronaty honorowe nad konkursem Innowacyjny Samorząd 2020 objęli: Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Cyfryzacji. Partnerami strategicznymi byli Polski Fundusz Rozwoju i Budimex.

Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu


Foto: PAP


Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies