Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Wtorek, 27 grudnia 2022 roku

Mróz plus ubóstwo mogą zabić!


Coraz więcej osób w Polsce żyje poniżej progu ubóstwa. Utrzymująca się inflacja to potęguje.

,,Przed wybuchem wojny, za mniej niż 20 zł dziennie - czyli poniżej progu ubóstwa żyło ok. 2 mln osób w Polsce. Trwająca od 2020 roku pandemia pogorszyła sytuację wielu Polaków, którzy stracili pracę lub ich dochody znacznie zmalały, a obecnie drastycznie rosną wydatki z powodu inflacji cen. Osoby starsze, chore, niepełnosprawne, rodziny wielodzietne, samotni rodzice, bezdomni i bezrobotni - to ci, którzy teraz jeszcze bardziej niż kiedykolwiek potrzebują wsparcia" - przekazano w najnowszym raporcie Federacji Polskich Banków Żywności o biedzie w Polsce. „Dodatkowej pomocy wymagają ponad milion uchodźców z Ukrainy, spośród trzech milionów, które znalazły schronienie w Polsce”

Pamiętajmy o potrzebujących!

Dlatego w imieniu realizatorów programów "ZIMA 2022/2023" na terenie powiatu gostyńskiego zwracam się z gorącym apelem o wrażliwość i reagowanie na sytuacje zagrażające zdrowiu lub życiu osób narażonych na działania niskich temperatur, wymagających wsparcia, a przede wszystkim o informowanie o takich sytuacjach policji, straży miejskiej, pogotowia ratunkowego, Ośrodków Pomocy Społecznej w Borku Wlkp., Gostyniu, Krobi, Pępowie, Piaskach, Pogorzeli czy Poniecu, urzędów gmin, ośrodków zdrowia czy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Nie bądźmy obojętni, gdy gdzieś w pobliżu, w sąsiedztwie marzną ludzie. Pomóżmy im w miarę naszych możliwości, bo może powodem ich trudnej sytuacji jest czasami tylko np. nieumiejętność zakupu opału w składnicy albo nieszczelne drzwi czy okna, albo awaria systemu grzewczego, którą łatwo usunąć.

Jeśli jednak pomoc przerasta nasze możliwości, poinformujmy ww. służby.

Reagujmy nawet wtedy, gdy widzimy na ulicy, w rowie, czy gdzieś pod drzewem siedzące lub leżące osoby, będące pod wpływem alkoholu. Niestety, to one są najczęściej ofiarami mrozów. Prawie wszystkie krajowe przypadki śmierci osób z powodu wychłodzenia organizmu to przede wszystkim osoby pijane, w tym młode i zdrowe.

Dlatego też szczególnie apelujemy do osób nadużywających alkoholu, by zachowały kontrolę oraz nie wystawiały na próbę wrażliwości społecznej innych ludzi, zwłaszcza, że zaśnięcie lub zasłabnięcie poalkoholowe może się zdarzyć w miejscu, w którym nikt się na czas nie pojawi.

Apeluję również do właścicieli mieszkań, by, jeżeli już muszą, ostrożnie oszczędzali na ogrzewaniu i na swoich lokatorach, zwłaszcza na osobach starszych, niepełnosprawnych czy rodzinach z małymi dziećmi.

Proszę również o przekazywanie niepotrzebnej i zbędnej ciepłej odzieży zimowej, kurtek, butów oraz kocy i kołder. Za pośrednictwem gminnych ośrodków pomocy społecznej i powiatowego centrum pomocy rodzinie trafią one do najbardziej potrzebujących.

Dodatkowo przypominam, że powiatowy program pomocowy „Zima  2022/2023”, jest realizowany w powiecie gostyńskim i w gminach powiatu. Jego celem jest zabezpieczenie potrzeb osób narażonych na działania niskich temperatur. W ramach programu zostało przygotowanych w placówkach powiatowych 7 miejsc interwencyjnych, a dodatkowo ośrodki pomocy społecznej przygotowały też schronienie w noclegowniach i schroniskach poza powiatem gostyńskim. Zaplanowano też szereg działań monitorujących oraz wspierających funkcjonowanie w środowisku osób narażonych na działanie zimowych temperatur.

Adresatami programu są osoby bezdomne, osoby pozostające bez schronienia; osoby niedołężne, niesamodzielne, samotne, wymagające z różnych względów opieki i pomocy.

Program jest realizowany w okresie zagrożenia działaniem niskich temperatur – od listopada  2022 r. do marca 2023 r.

Program został przygotowany przez gminne i powiatowe jednostki organizacyjne pomocy społecznej, ochrony zdrowia oraz organizacje pozarządowe, działające na terenie powiatu gostyńskiego.

Informacja o programie została rozpowszechniona wśród wszystkich instytucji i specjalistów, którzy mogą zetknąć się z ww. problemem (policjanci, strażnicy miejscy, lekarze rodzinni, lekarze pogotowia ratunkowego, pracownicy socjalni, pielęgniarki środowiskowe, kuratorzy sądowi, pedagodzy szkolni, nauczyciele, radni powiatowi i gminni, burmistrzowie, wójtowie, urzędnicy samorządowi).

                                                                                             

                                                                                              Mirosław Sobkowiak

                                                                                        Dyrektor PCPR w Gostyniu

 

P.S. Powiatowy program pomocowy „Zima  2022/2023” jest dostępny pod linkiem:

 

http://pcprgostyn.pl/news/w-145/program-oslonowy-zima-20222023-w-powiecie-gostynskim



 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies