Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Czwartek, 06 września 2018 roku

Namalowaliśmy drogę niepodległości

Powiat gostyński setną rocznicę powstania wielkopolskiego i odzyskania niepodległości uczcił… na murze. Na budynku Centrum Usług Społecznych (ul. Wrocławska 8) powstał okolicznościowy mural. Biało-czerwona flaga pokazywać będzie 100-letnią historię Polski


Powiat gostyński setną rocznicę powstania wielkopolskiego i odzyskania niepodległości uczcił… na murze. Na budynku Centrum Usług Społecznych (ul. Wrocławska 8) powstał okolicznościowy mural. Biało-czerwona flaga pokazywać będzie 100-letnią historię Polski. Prace powierzono Łukaszowi Grobelnemu – artyście z Krotoszyna. Jest on również autorem projektu. W powstawanie muralu włączeni zostali także mieszkańcy.

Podczas dożynek powiatowych oraz na profilu społecznościowym powiatu gostyńskiego odpowiadali na pytanie, jakie skojarzenia wywołuje u nich hasło: „niepodległość”. Z zebranych odpowiedzi powstało ponad 40 najczęściej powtarzających się haseł, które znalazły się na muralu. Mieszkańcy i lokalni artyści wzięli ponadto udział  we wspólnym malowaniu ściany. W jej dolnej części wypisywali wybrane wcześniej słowa

Mural przedstawia  biało-czerwoną wstęgę, która jest swojego rodzaju osią historyczną, ukazującą ostatnie 100 lat historii Polski. Zaznaczono na niej najważniejsze wydarzenia w dziejach historii najnowszej. Oglądający za pomocą symboli może przypomnieć sobie te wydarzenia, które były najważniejsze dla losów  Polski i Polaków. Na fladze pojawia się orzeł symbolizujący powstanie wielkopolskie, następnie flaga jest porozrywana co oznacza czasy II wojny światowej. Pojawia się symboliczna dla gostynian data – 21 października i stracenie 30 osób na rynku, symbol Polski walczącej, a potem szary okres komunizmu i hasło: „Żądamy chleba”, nawiązujące do wydarzeń z czerwca 1956 roku. Zaznaczono także datę 1970 roku i flagę papieską, symbolizującą wybór Karola Wojtyły na papieża. Gąsienice czołgu charakteryzują stan wojenny, potem pojawia się symbol „Solidarności”. Ostatnie dwudziestolecie zaznaczono za pomocą dwóch znaków: NATO i Unii Europejskiej, czyli instytucji do których Polska zgłosiła akces i które miały wpływ na najnowszą jej historię. W końcowej części flagi znajdują hasła zaproponowane i namalowane przez mieszkańców.   Mural nie jest jednak obrazem dosłownym – jego interpretacja wymaga refleksji. Projekt konsultowany był z historykami powiatowych szkół  tak, by nie pominąć żadnego ważnego elementu.

Mural wykonany został za pomocą pędzla i wałka. Detale wykończone były sprayem. W pracy wykorzystano farby elewacyjne i silikonowe.


Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu


Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies