Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Poniedziałek, 25 lipca 2022 roku

Piąta partia wsparcia


Od 150 dni Ukraina broni się przed bestialską agresją najeźdźców rosyjskich. Wojna pochłonęła już wiele ofiar. Jest też coraz więcej rannych, wymagających pomocy. A na obszarach wyzwolonych spod okupacji rosyjskiej i w rejonach przyfrontowych brakuje wszystkiego, począwszy od żywności po podstawowe środki czystości i higieny.

Kolejny transport humanitarny darów z Ziemi Gostyńskiej dotarł do Ukrainy. To blisko cztery tony żywności: konserw mięsnych, ryżu, kaszy, mąki, oleju, kaszek i posiłków dla małych dzieci i innych produktów spożywczych oraz artykuły higieniczne, chemiczne, środki medyczne i opatrunki, a także środki okołomedyczne. Część transportu  to sprzęt rehabilitacyjny, m.in. wózki inwalidzkie i kule oraz balkoniki, ortezy itp.  Załadunek darów odbył się w minioną niedzielę.

Ta wyjątkowa nieodpłatna pomoc została udzielona dzięki współpracy: Powiatu Gostyńskiego (w tym powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu), Adama Gramali z ENforce Medical Technologies; Krzysztofa Sterny i Stowarzyszenia Jedna Chwila – Iron Crew z Poznania, sklepowi „SUPECO” w Gostyniu, Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Głogówku i Stowarzyszenia „DZIECKO”.

Dary odebrali wolontariusze ukraińskiej Fundacji Charytatywnej „Katiusza” i przewieźli do Ukrainy. Żywność trafiła do najbardziej potrzebujących, a sprzęt rehabilitacyjny do szpitali.

Wolontariusze z Ukrainy gościli w Gostyniu od 16 do 19 lipca 2022 r. Spotkali się z przedstawicielami Stowarzyszenia „DZIECKO” i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu oraz z uchodźcami w ośrodku dla uchodźców przy Klasztorze Filipinów w Głogówku, koło Gostynia.  M.in. opowiadali o działaniach ambulansu medycznego „WIATR”, podarowanego przez mieszkańców i firmy Ziemi Gostyńskiej. Stał się on sławny ze względu na swoje działania w strefach przyfrontowych (jest wykorzystywany przez Grupę Reagowania Medycznego) i nosi on obecnie nazwę „TALIZMAN”. Goście opowiadali też i pokazali wiele nagrań ukazujących dramatyczny los dzieci, kobiet, starców, cywilów pod okupacją faszystowskiej Rosji…

Prezes Fundacji „Katiusza” Andrej Drzendrzuła podkreślał: -„Ta pomoc, którą dostajemy z Ziemi Gostyńskiej, jest wyjątkowa! To niesamowite wsparcie. Jest ono dla nas szczególnie ważne i wyjątkowe, bo pokazuje nam, że nie jesteśmy sami w tej dramatycznej walce z rosyjską agresją. To dodaje nam siły! Brak mi słów, ale najzwyczajniej po prostu DZIĘKUJĘ!” Podziękowania należą się też  wolontariuszowi z Gostynia Vasylowi Novodvorskyy’emu.

W siedzibie PCPR w Gostyniu (ul. Wrocławska 8, tel. 65 572 75 28) prowadzona jest zbiórka Stowarzyszenia „DZIECKO” i PCPR w Gostyniu darów żywnościowych: kaszki, zupki, posiłki dla dzieci, olej, ryż, makaron, kasza, cukier oraz konserwy mięsne. Potrzebna jest też pomoc medyczna, zwłaszcza apteczki taktyczne dla przyfrontowych lekarzy, sanitariuszy, pielęgniarek; stazy taktyczne (opaski uciskowe), plastry, gazy jałowe, opatrunki, środki odkażające, leki przeciwbólowe, strzykawki, igły, apteczki, podkłady higieniczne, środki hemostatyczne, sól fizjologiczna, materiał do szwów chirurgicznych, kołnierze ortopedyczne.

Mamy też nadzieję, że kolejne firmy i mieszkańcy gmin naszego powiatu oraz wszyscy chętni pomogą w pozyskaniu niezbędnego sprzętu medycznego, lekarstw, opatrunków oraz żywności. Prosimy Was o pomoc i wpłaty.

Wpłat można specjalne konto Stowarzyszenia „DZIECKO”: nr konta

66 2030 0045 1110 0000 0270 9000

Tytuł przelewu: SOLIDARNI Z UKRAINĄ – Darowizna

WAŻNE:  warto cały czas wspierać Ukrainę w prowadzonej przez nią wojnie obronnej, bo walka i ofiara Ukraińców broni pokoju w Polsce i wartości demokratycznych Unii Europejskiej.


Opracowanie: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies