Środa, 17 kwietnia 2024 roku

Potyczki Młodych Adminów

10 kwietnia 2024 roku ogłoszono wyniki ogólnopolskiego finału konkursu Potyczki Młodych Adminów.
Drużyna w składzie Jakub Michalski i Mateusz Snela z klasy 3TB (technik informatyk) zajęła 5 miejsce w kraju. "Potyczki Młodych adminów" są konkursem z zakresu administrowania systemami operacyjnymi linux (między innymi SUSE Linux Enterprise), obejmują zagadnienia zarządzania projektami, konteneryzacją usług i szeregiem innych zagadnień administracyjnych spotykanych w obecnym świecie. Konkurs po raz pierwszy odbył się w roku 2014 pod wpływem inicjatywy środowiska zawodowego. Konkurs jest przeprowadzany raz w roku. Organizatorami Konkursu Potyczki Młodych Adminów są: SUSE Polska, On-Line Education, Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie. Celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia zgodnego z dobrą praktyką administrowania serwerami i sieciami komputerowymi oraz popularyzacją posługiwania się technologiami z nim związanymi. W poszczególnych edycjach dodawane są zagadnienia wykorzystywane w obecnych czasach czyli np. konteneryzacja, zarządzanie rozwiązaniami chmurowymi itd. Na każdym etapie konkursu dwuosobowe zespoły rozwiązują praktyczne zadania. Rozwiązanie polega na dokładnym wykonaniu zadania, na etapach kwalifikacji on-line poprawność rozwiązania zadań sprawdza automatyczny system sprawdzający, na etapie finału każda z konfiguracji komputerów sprawdzana jest indywidualnie przez zespoły techniczne wyznaczone przez organizatorów.
19 marca 2024 roku odbyły się półfinały zmagań administratorów sieci, które zakończyły się awansem do pierwszej 10 najlepszych młodych adminów w Polsce. W tym roku do półfinałów przystąpiło 35 zespołów z całej Polski.
Finał 10 edycji konkursu odbył się 8 kwietnia. Zmagania trwały 3 godziny, a uczestnicy mierzyli się z 18 zadaniami.

Opracowanie: ZSZ w Gostyniu