Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Piątek, 01 lipca 2022 roku

Powiat Unterallgäu ma 50 lat. Samorząd powiatowy wziął udział w jubileuszu


Delegacja powiatu gostyńskiego uczestniczyła w obchodach 50-lecia partnerskiego Powiatu Unterallgäu, który na mapie administracyjnej Niemiec funkcjonuje od 1972 roku. Była to okazja do wymiany doświadczeń i budowania wspólnych planów na przyszłość. W uroczystościach wzięli udział także goście z powiatu Nordhausen, z którym powiat gostyński również rozpoczął współpracę, głównie w dziedzinie kształcenia młodzieży.

Wizyta miała miejsce od 24 do 27 czerwca. Ośmioosobowa delegacja, w skład której weszli Starosta Gostyński Robert Marcinkowski, Wiceburmistrz Krobi Michał Listwoń, Komendant Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu Piotr Gorynia, Skarbnik Powiatu Hanna Danek, Naczelnik Wydziału Finansów Hanna Żyto, Naczelnik Wydziału Komunikacji i Dróg Jerzy Ptak, Rzecznik Prasowy Joanna Jakubiak oraz pracownik Biura Promocji i Rozwoju Powiatu Aldona Majchrzak, uczestniczyła w obchodach 50-lecia partnerskiego powiatu. W programie znalazł się m.in. udział w jubileuszowej gali, wizyta w reprezentacyjnej sali Mindelheim na spotkaniu zorganizowanym przez burmistrza miasta czy udział w uroczystościach związanych z Frundbergfestem (tradycyjnym, historycznym świętem lokalnej społeczności). Nasza delegacja zapaliła też symboliczny znicz na grobie starosty Hermanna Haischa, który rozpoczynał współpracę z powiatem gostyńskim i stał się jej wielkim orędownikiem.

Spotkanie było okazją do rozmów na temat dalszej współpracy, która głównie opiera się na wymianie doświadczeń samorządowych, projektach stażowych, kulturalnych oraz kształceniu młodzieży. W uroczystościach uczestniczyła także delegacja z powiatu Nordhausen, z którym powiat gostyński nawiązał relacje i zrealizował pierwsze wspólne projekty. Dzięki temu możliwa jest wymiana młodzieży w zakresie kultury i kształcenia zawodowego. Zimą 2020 roku do Nordhausen wyjechali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu. W maju tego roku praktyki w zaprzyjaźnionym powiecie, w ramach programu Erasmus, odbywali przyszli mechatronicy z Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu. Zgodnie z zapowiedziami, jest to początek dalszej współpracy.

Starostowie Unterallgäu Alex Eder, Nordhausen Matthias Jendricke oraz powiatu gostyńskiego Robert Marcinkowski wraz z delegacjami byli gośćmi burmistrza Mindelheim Stephana Wintera, który zaprosił na uroczystość nawiązującą do odbywającego się w mieście festynu historycznego. 

Przypomnijmy, partnerstwo powiatu gostyńskiego i powiatu Unterallgäu sięga lat 90 XX wieku. Oficjalna umowa o współpracy została podpisana w 2001 roku. Od tego czasu możliwa była wymiana kadr, wspólne działania kulturalne oraz w obszarze III sektora, a także kształcenie młodzieży. Od lat w partnerstwie pozostają także szkoły - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi oraz Zespół Szkół Zawodowych  w Bad Wőrishofen. Doświadczenia we współpracy mają także Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu oraz szkoła w Turkheim. W ten sposób możliwa jest regularna polsko – niemiecka wymiana młodzieży.

Dzięki partnerskim relacjom, łącznie z możliwości wyjazdów i wizyt studyjnych skorzystało około 1000 osób. To doskonały przykład, że partnerstwo powiatów nie jest tylko dokumentem, a konkretną inicjatywą, która służy wielu mieszkańcom.


Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu


Informacja o obchodach na stronie www. partnerskiego powiatu;

https://www.landratsamt-unterallgaeu.de/aktuelles/pressemitteilung-detail-ansicht/50-jahre-unterallgaeu-aus-vernunftehe-wurde-stabile-partnerschaft

O obchodach jubileuszu pisała również prasa w powiecie Unterallgäu. Artykuł dostępny pod linkiem:

https://www.merkur.de/bayern/schwaben/mindelheim-kurier/besuch-von-freunden-unterallgaeuer-partnerlandkreise-gostyn-und-nordhausen-zu-gast-in-mindelheim-91635187.html 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies