Piątek, 05 marca 2021 roku

Powiatowa komunikacja autobusowa ma szansę ruszyć w kwietniu

Dziewięć linii autobusowych, będących uzupełnieniem komercyjnych przewozów uruchomionych zostanie na terenie powiatu gostyńskiego. 5 marca 2021 r. nastąpiło otwarcie ofert w przetargu na usługi w tym zakresie. Po pozytywnej weryfikacji możliwe będzie podpisanie umowy z wykonawcą. Nastąpi to najprawdopodobniej jeszcze w marcu. Wówczas dodatkowe linie autobusowe mogłyby zacząć świadczyć usługi od 1 kwietnia.

Powiat gostyński ogłosił przetarg na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego na liniach komunikacyjnych, dla których organizatorem jest samorząd powiatowy. Otwarcie ofert miało miejsce 5 marca 2021 r. Na przetarg wpłynęły dwie oferty. Pierwszą złożyła Mila Spółdzielnia w Lesznie (na kwotę 309 515,96  zł brutto), drugą firma: Usługi Transportowe – Handel Przemysław Grzegorz  Ludwiczak  (wartość: 339 641,52 zł brutto).

W tej chwili trwa procedura badania i oceny ofert. Umowa  z wykonawcą zostanie podpisana do 31 marca  2021 r. i będzie obowiązywać do 31 grudnia 2021 r.
Przypomnijmy, powiat gostyński otrzymał dofinansowanie w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych dla dziewięciu linii autobusowych na terenie powiatu. Umowa z Wojewodą Wielkopolskim została zawarta 24 lutego 2021 r. na kwotę w wysokości 139 920 zł. Zostanie ona zmniejszona do 131 040 zł po podpisaniu aneksu do umowy.

Rozkład jazdy został założony w taki sposób, aby stanowił uzupełnienie istniejących kursów realizowanych komercyjnie. Przejazdy na  uruchomionych liniach publicznych odbywać się będą w dni robocze, dwa razy w tygodniu w godzinach południowych. Dzięki temu, mieszkańcy powiatu będą mieli możliwość dojazdu do Gostynia w celu załatwienia różnego rodzaju spraw.

Pierwotnie zakładano, że powiatowa komunikacja autobusowa zacznie świadczyć usługi na drogach od 1 marca. Miesięczne opóźnienie wynika ze zmiany sposobu wyłonienia operatora. Z dużą dozą prawdopodobieństwa pierwsze autobusy wyjadą na drogi powiatu z początkiem kwietnia.