Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Wtorek, 20 czerwca 2023 roku

Wielka ofensywa drogowa powiatu gostyńskiego. Ruszają dwie ważne inwestycje


-W tym roku ponad 30 milionów złotych przeznaczamy na modernizację i utrzymanie dróg. To najwyższy poziom w historii powiatu – mówił podczas konferencji prasowej Starosta Gostyński Robert Marcinkowski. Tym samym trwa wielka ofensywa drogowa powiatu. Rozpoczęły się dwie ważne inwestycje: remonty dróg powiatowych prowadzących do budowanej obwodnicy DW434 oraz przebudowa drogi Pogorzela – Kaczagórka (na odcinku Borzęciczki, w kierunku Kaczagórki).

Wszystkie drogi powiatowe prowadzące do obwodnicy drogi wojewódzkiej 434 zostaną wyremontowane – to założenie projektu, na który powiat gostyński otrzymał dofinansowanie w wysokości 95% z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Wartość inwestycji to ponad 14 000 000 złotych. W ramach zadania modernizowane będą ważne odcinki drogowe. Prace przygotowawcze rozpoczęły się już między Drzęczewem a Głogówkiem. Następnie będą prowadzone między Gostyniem a Grabonogiem, a także od Grabonoga w kierunku Podrzecza i Krajewic oraz od ronda w Grabonogu w kierunku Taniecznicy. Dodatkowo przy drodze Głogówko – Drzęczewo, w pobliżu Bazyliki Świętogórskiej zmodernizowany zostanie parking.

- Jakość dróg wokół obwodnicy zmieni się zdecydowanie, to element wielkiej drogowej ofensywy powiatu gostyńskiego- mówił Starosta Gostyński Robert Marcinkowski.-W tym roku przeznaczamy ponad 30 milionów złotych na modernizację i utrzymanie dróg.  Tak wielkiego poziomu finansowania w historii powiatu jeszcze nie było – dodawał.

Wszystko wskazuje na to, że inwestycje zakończone zostaną zanim oddana do użytku będzie obwodnica DW434. Planowany termin, zgodnie z umową to koniec października 2023 r. Tym samym mieszkańcy powiatu gostyńskiego będą mogli korzystać ze zmodernizowanych, bezpiecznych ciągów drogowych.

Ponadto w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, edycji przeznaczonej dla terenów popegeerowskich powiat gostyński pozyskał środki na realizację przebudowy drogi powiatowej na odcinku Pogorzela – Kaczagórka. Dzięki dofinansowaniu w wysokości 95% do końca września wyremontowany zostanie odcinek 700 metrowy. Prace obejmą wykonanie podbudowy, wzmocnienia konstrukcji nawierzchni asfaltowej oraz poszerzenie drogi do 6 m. Wartość robót to ponad 1 700 000 zł.

- Do tej pory była to jedna z najbardziej zniszczonych dróg w powiecie gostyńskim. Cieszymy się, że uda się przebudować newralgiczny odcinek drogi. Czynimy starania, żeby zakres inwestycji zwiększyć o kolejne 100 m. – zaznaczał Etatowy Członek Zarządu Szymon Jakubowski. – Dziennie tą drogą przejeżdża ponad 1000 pojazdów. Są to nie tylko mieszkańcy gminy Pogorzeli, ale także osoby jadące w kierunku powiatu krotoszyńskiego.  Aplikujemy także o środki na dalsze inwestycje w tym rejonie i nie tylko z innych dostępnych źródeł – dodawał. Przebudowa drogi Pogorzela – Kaczagórka (na odcinku Borzęciczki, w kierunku Kaczagórki)  ma się zakończyć pod koniec września.


Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu


 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies