Czwartek, 14 lipca 2022 roku

XX pielgrzymka służb mundurowych na Zdzież

W piątek 1 lipca w Borku Wlkp. odbyła się jubileuszowa XX Pielgrzymka Służb Mundurowych na Zdzież.  Uroczystości, mimo niepewnej burzowej prognozy pogody, tradycyjnie rozpoczęto przemarszem służb mundurowych i pocztów sztandarowych z placu targowego w Karolewie na borecki rynek, na którym powitał uczestników pielgrzymki dh Grzegorz Marszałek-  wiceprezes Zarządu Oddziału Województwa Wielkopolskiego ZOSP RP w Poznaniu, a jednocześnie komendant Miejsko-Gminny ZOSP w Borku Wlkp. i prezes OSP w Karolewie. Dowódca uroczystości dh Piotr Kuliński złożył meldunek ministrowi Janowi Dziedziczakowi o gotowości pododdziałów do rozpoczęcia uroczystości. Następnie delegacje władz samorządowych, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, policji, harcerzy i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod pamiątkowymi tablicami. W tym roku uczestnikom pielgrzymki towarzyszyła Orkiestra Dęta OSP z Książa Wielkopolskiego, a przemarsz ubarwiły mażoretki.

O godz. 19.00 przy Sanktuarium na Zdzieżu w obecności duchownych wraz z kapelanem straży pożarnej powiatu gostyńskiego ks. Michałem Kuligiem, pielgrzymujących wyczekiwał sam ks. abp. Metropolita Poznański Stanisław Gądecki, który przewodniczył uroczystej Mszy św. w intencji służb mundurowych. Delegacje OSP oraz MDP na czele z posłem Janem Dziedziczakiem, złożyły również wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową w Sanktuarium, a harcerze zapalili znicze na grobach Powstańców Wielkopolskich znajdujących się przy kościele. Następnie poczty sztandarowe, harcerze, pielgrzymi, Dziecięce i Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, przedstawiciele policji, ochotniczych oraz państwowych straży pożarnych, władze samorządowe, bracia kurkowi udali się na uroczystą Mszę św., która została odprawiona przy ołtarzu polowym obok Sanktuarium na Zdzieżu. Tam wszystkich przybyłych powitał Mieczysław Dębowiak - prezes Zarządu Oddziału M-G ZOSP RP w Borku Wlkp.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: poseł PiS Jan Dziedziczak, wielkopolski komendant wojewódzki PSP-nadbryg. Dariusz Matczak, komendant miejski PSP w Lesznie- mł. bryg. Sebastian Kozłowski, komendant powiatowy PSP w Gostyniu- st. bryg. Tomasz Banaszak, p. o. komendanta powiatowego PSP w Krotoszynie - st. bryg. Marek Kalak, komendant powiatowy PSP w Śremie - mł. bryg. Tomasz Kierzek , komendant powiatowy PSP w Kościanie - st. kpt. Szymon Klemenski, członek Zarządu Głównego ZOSP RP- dh Stanisław Wolniczak, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu -dh Andrzej Małecki, wicestarosta Powiatu Gostyńskiego- Janusz Sikora, przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego- Alfred Siama, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego- Maciej Biskup, szef Posterunku Policji w Borku Wlkp. - Mateusz Szewczykowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Borku Wlkp.- Tomasz Pawlak.

Po nabożeństwie ks. abp. Stanisław Gądecki razem z proboszczem boreckiej parafii-ks. Tadeuszem Lorkiem poświęcili obrazy z wizerunkiem Matki Boskiej Boreckiej, które wręczyli najlepszym strzelcom Bractwa Kurkowego, zmagającym się w 9 strzeleckim turnieju o Kopię Korony Cudownego Obrazu Matki Boskiej Boreckiej. Na zakończenie uroczystości delegacje wręczyły upominki abp. Stanisławowi Gądeckiemu z okazji 20-lecia kierowania przez niego Archidiecezją Poznańską.

Organizatorami XX Pielgrzymki Służb Mundurowych na Zdzież byli: Starostwo Powiatowe w Gostyniu, Gmina Borek Wlkp., Państwowo Straż Pożarna w Gostyniu, Oddział Powiatowy ZOSP RP w Gostyniu, Policja w Gostyniu, Straż Miejska w Goastyniu, Kurkowe Bractwo Strzeleckie, Polski Związek Łowiecki, Nadleśnictwo Piaski, Związek Harcerstwa Polskiego, Dziecięce Drużyny Pożarnicze, Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, Wielkopolskie Stowarzyszenie Przyrodnicze Borek Wlkp.

Opracowanie: OSP Pępowo