DLA ODWIEDZAJĄCYCH

Fakty powiatowe facebook Youtube

Ziemiański szlak rowerowy

Długość trasy: 40 km

Ziemiański szlak rowerowy (ZSR) ma w swym założeniu ułatwić bezpieczny dojazd rowerem z Poznania do najważniejszych miejscowości, leżących na trasie, należą do nich: Mosina, Czempiń, Racot, Kościan, Osieczna, Leszno, Rydzyna, Rawicz, Miejska Górka, Jutrosin, Pakosław, Kobylin, Pępowo, Gostyń oraz Krzywiń. Ziemiański Szlak Rowerowy ma długość dokładnie 245 km 400 m, oznakowany jest czarnym symbolem rowerka oraz zielonym paskiem lub strzałką kierunkową na białym tle wielkości 20x20 cm. Trasa łączy wiele ciekawostek krajoznawczych, architektonicznych i przyrodniczych.

Ziemiański Szlak Rowerowy przebiega również przez Powiat Gostyński i ma w jego granicach długość ok. 40 km. Zaczynając od Dalabuszek, szlak prowadzi przez Kunowo, Skowronki, Ostrowo, Bogusławki, Gostyń, Grabonóg, Bodzewo, Ziółkowo, Domachowo, Ludwinowo, Gębice, Pępowo i dalej w kierunku Kobylina.

Do ciekawszych miejsc, które należy zwiedzić podczas jazdy na terenie Powiatu Gostyńskiego należą:

Kościół św. Andrzeja w Kunowie
We wnętrzu kościoła z 1909r. znajdują się: belka tęczowa z 1713r., chrzcielnica barokowa oraz obraz św. Stanisława z poł. XVII wieku.


Kościół i Klasztor Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze-Głogówku
Zespół klasztorny na Świętej Górze jest najwspanialszym zabytkiem ziemi gostyńskiej. Historia tego niezwykłego miejsca sięga XV w., kiedy to na Świętej Górze zbudowana została drewniana kaplica. W 1512r. wzniesiono szachulcowy kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem ofiarowany został dla kościoła w 1542 roku. Stał się on głównym przedmiotem kultu i pielgrzymek. O prawo osiedlenia się na Głogówku ubiegały się różne zakony: dominikanie, reformaci i bernardyni. Za sprawą Adama Konarzewskiego, czciciela św. Filipa Neri, w 1668 r. rozpoczęła działalność pierwsza na polskiej ziemi Kongregacja Oratorium. Wkrótce zbudowany został drewniany klasztor. Obiekt barokowy, zbudowany został - na wzór bazyliki Santa Maria della Salute w Wenecji - w latach 1675-1698 według projektu włoskiego architekta Baltazara Longheny. Przy budowie współpracowali architekci włoscy Jan i Jerzy Catenaci. Część centralna kościoła, ośmioboczna, nakryta jest jedną z największych kopuł w Polsce o szerokości 17 i wysokości 50 m.
Obecnie kościół świętogórski znajduje się pod opieką Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri, czyli księży filipinów. Ma tu swoją siedzibę przełożony domu zakonnego - Superior.


Drewniany dworek z ok. 1880r. w Grabonogu, a w nim Muzeum im. bł. Edmunda Bojanowskiego
W tym dworku urodził się wybitny Polak Edmund Bojanowski. To jego imię nosi utworzone tu muzeum, szczycące się bogatymi zbiorami etnograficznymi. Obejrzeć tu można: ekspozycję archeologiczną z wykopalisk w Grabonogu, stroje ludowe z Biskupizny, instrumenty ludowe, dawne sprzęty gospodarstwa domowego, dokumenty po patronie, galerię sztuki ludowej i sakralnej. Natomiast w budynku nowego dworku z około 1820 roku mieszczą się biblioteka z czytelnią i galeria malarstwa.


Tereny „Biskupizny”
Biskupizna to mikroregion folklorystyczny, który wyróżnia się spośród innych regionów charakterystycznym językiem, obrzędami ludowymi, strojem. Obejmuje dwanaście wsi, należących dziś w większości do gminy Krobia, a będących niegdyś własnością biskupów poznańskich. Na Biskupiźnie wytworzyła się swoista kultura ludowa wyrażana między innymi ciekawymi i prawdopodobnie najdłużej kultywowanymi zbiorowo obyczajami, zwyczajami, obrzędami ludowymi, charakterystyczną muzyką, pieśniami i tańcami.


Pałac w Gębicach
Na skraju Gębic leży rozległy park, w którym znajduje się wspaniały klasycystyczny pałac, zbudowany około 1825 roku dla Hipolita Gorzeńskiego. Obiekt przebudowano w II połowie XIX wieku, dobudowując do niego m.in. charakterystyczną wieżę. W tympanonie umieszczono herby Gorzeńskich i Bojanowskich. Wokół pałacu rozciąga się krajobrazowy park o powierzchni 6,5 ha, w którym znajduje się symboliczny grób Ludwika Mycielskiego. Za parkiem usytuowany został zespół folwarczny, który zachował się do dziś.
W Gębicach przebywał w 1831 r. Adam Mickiewicz. Wieś ta należy do najstarszych osad na terenie gminy (pierwsza wzmianka pochodzi z 1136r). Obecnie park i pałac znajdują się w rękach prywatnych; pałac pełni funkcję hotelu.


Kościół św. Jadwigi w Pępowie
Pierwotny kościół wzniesiony został w XV wieku jako konstrukcja drewniana, na sztucznie usypanym wzniesieniu. W pierwszej połowie XVII wieku rozpoczęto budowę murowanej świątyni, którą zakończono w 1625 roku. Elementem najbardziej charakterystycznym dla sylwetki budowli stała się potężna wieża wzniesiona w 1830 roku, wzorowana prawdopodobnie na budownictwie angielskiego gotyku oraz późnogotyckich kościołach w Gostyniu i Środzie Wlkp. W nawie głównej charakterystycznym elementem jest kolebkowe sklepienie, natomiast w nawach bocznych - kolebkowe i krzyżowe.


Poruszając się po Ziemiańskim Szlaku Rowerowym w Powiecie Gostyńskim czekają nas również przepiękne krajobrazy, pozostałości po lodowcu. Mijamy również hodowlę strusi we wsi Ostrowo, hodowlę koni w Bogusławach, gospodarstwa agroturystyczne, trasa często prowadzi przez las lub w szpalerze drzew. To wspaniała okazja do aktywnego odpoczynku oraz powdychania świeżego powietrza.

 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies