Czwartek, 07 grudnia 2023 roku

Lata planowania. 1932 dni pracy. Obwodnica DW434 stała się faktem

Obwodnica drogi wojewódzkiej 434 stała się faktem. Nowy odcinek drogi to spełnienie wieloletnich marzeń i planów samorządowców oraz mieszkańców powiatu gostyńskiego. Dzięki obwodnicy wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy z Gostynia. Ułatwi ona wyjazd z miasta w kierunku Poznania i Wrocławia. Nowa droga będzie miała też duże znaczenie dla sprawnej komunikacji ze strefami gospodarczymi Gostynia i Piasków. 4 grudnia 2023 roku obwodnica została oficjalna otwarta. W wydarzeniu uczestniczył Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, przedstawiciele wykonawcy – firmy Strabag, Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, a także samorządowcy i osoby zaangażowane realizację inwestycji.

Budowa obwodnicy trwała dokładnie 1923 dni. Był to czas intensywnej współpracy pomiędzy samorządami, Wielkopolskim Zarządem Dróg Wojewódzkich z dyrektorem Pawłem Katarzyńskim na czele a wykonawcą. Współpracy zakończonej sukcesem.

- Nie wiem jakim cudem w tak krótkim czasie udało się zrealizować tak dużą inwestycję. Na szczęście zmieściliśmy się w terminie, który mija z końcem roku - zaznaczył Wicemarszałek Wojciech Jankowiak. - Chciałbym z jednej strony jednoznacznie podkreślić rolę naszych radnych sejmiku województwa wielkopolskiego, którzy podejmowali decyzję o przeznaczeniu określonych środków na tę inwestycję. Z pieniędzy unijnych to zadanie zostało zasilone niebagatelną kwotą 118 milionów złotych, ale pozostała część to budżet województwa. Z drugiej strony chciałem bardzo mocno podkreślić rolę gospodarzy tego terenu: starosty Marcinkowskiego, burmistrza Kulaka i wójta Glapki. Tak paradoksalnie, obwodnica Gostynia w dużej mierze biegnie przez teren gminy Piaski. Ze strony tych samorządów mogliśmy cały czas liczyć na harmonijną współpracę - dodał Jankowiak.

- Dla mnie to wyjątkowy moment, historyczna chwila i najradośniejszy dzień w trakcie pracy na rzecz mieszkańców Powiatu Gostyńskiego. Polska aktorka Joanna Szczepkowska w studiu dziennika powiedziała niegdyś: Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku  skończył się w Polsce komunizm”. Dziś chcę powiedzieć: ,,Proszę Państwa 4 grudnia 2023 roku skończyła się w Powiecie Gostyńskim epoka marzeń o obwodnicy, bo obwodnica stała się naszą rzeczywistością – mówił Starosta Gostyński Robert Marcinkowski.

W ramach inwestycji wybudowano nowy fragment drogi o długości 8,4 km. Szerokość obwodnicy to 7 metrów. Powstał nowy most na rzece Stara Kania w gminie Piaski, wiadukt nad linią kolejową PKP, obiekt nad Rowem Bodzewskim, dwupoziomowy, bezkolizyjny węzeł na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 12. Powstały także chodniki, zatoki autobusowe, elementy bezpieczeństwa ruchu oraz kanalizacja deszczowa.

Wartość zadania to prawie 140 mln złotych. Większość środków pochodziła z funduszy europejskich. Resztę dołożył samorząd wojewódzki. Obwodnica wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta. To ułatwienie dla mieszkańców podróżujących do Poznania i Wrocławia. Kompleksowe rozwiązania komunikacyjne zapewni budowana obwodnica drogi krajowej nr 12.