Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Czwartek, 07 grudnia 2023 roku

Lata planowania. 1932 dni pracy. Obwodnica DW434 stała się faktem


Obwodnica drogi wojewódzkiej 434 stała się faktem. Nowy odcinek drogi to spełnienie wieloletnich marzeń i planów samorządowców oraz mieszkańców powiatu gostyńskiego. Dzięki obwodnicy wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy z Gostynia. Ułatwi ona wyjazd z miasta w kierunku Poznania i Wrocławia. Nowa droga będzie miała też duże znaczenie dla sprawnej komunikacji ze strefami gospodarczymi Gostynia i Piasków. 4 grudnia 2023 roku obwodnica została oficjalna otwarta. W wydarzeniu uczestniczył Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, przedstawiciele wykonawcy – firmy Strabag, Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, a także samorządowcy i osoby zaangażowane realizację inwestycji.

Budowa obwodnicy trwała dokładnie 1923 dni. Był to czas intensywnej współpracy pomiędzy samorządami, Wielkopolskim Zarządem Dróg Wojewódzkich z dyrektorem Pawłem Katarzyńskim na czele a wykonawcą. Współpracy zakończonej sukcesem.

- Nie wiem jakim cudem w tak krótkim czasie udało się zrealizować tak dużą inwestycję. Na szczęście zmieściliśmy się w terminie, który mija z końcem roku - zaznaczył Wicemarszałek Wojciech Jankowiak. - Chciałbym z jednej strony jednoznacznie podkreślić rolę naszych radnych sejmiku województwa wielkopolskiego, którzy podejmowali decyzję o przeznaczeniu określonych środków na tę inwestycję. Z pieniędzy unijnych to zadanie zostało zasilone niebagatelną kwotą 118 milionów złotych, ale pozostała część to budżet województwa. Z drugiej strony chciałem bardzo mocno podkreślić rolę gospodarzy tego terenu: starosty Marcinkowskiego, burmistrza Kulaka i wójta Glapki. Tak paradoksalnie, obwodnica Gostynia w dużej mierze biegnie przez teren gminy Piaski. Ze strony tych samorządów mogliśmy cały czas liczyć na harmonijną współpracę - dodał Jankowiak.

- Dla mnie to wyjątkowy moment, historyczna chwila i najradośniejszy dzień w trakcie pracy na rzecz mieszkańców Powiatu Gostyńskiego. Polska aktorka Joanna Szczepkowska w studiu dziennika powiedziała niegdyś: Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku  skończył się w Polsce komunizm”. Dziś chcę powiedzieć: ,,Proszę Państwa 4 grudnia 2023 roku skończyła się w Powiecie Gostyńskim epoka marzeń o obwodnicy, bo obwodnica stała się naszą rzeczywistością – mówił Starosta Gostyński Robert Marcinkowski.

W ramach inwestycji wybudowano nowy fragment drogi o długości 8,4 km. Szerokość obwodnicy to 7 metrów. Powstał nowy most na rzece Stara Kania w gminie Piaski, wiadukt nad linią kolejową PKP, obiekt nad Rowem Bodzewskim, dwupoziomowy, bezkolizyjny węzeł na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 12. Powstały także chodniki, zatoki autobusowe, elementy bezpieczeństwa ruchu oraz kanalizacja deszczowa.

Wartość zadania to prawie 140 mln złotych. Większość środków pochodziła z funduszy europejskich. Resztę dołożył samorząd wojewódzki. Obwodnica wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta. To ułatwienie dla mieszkańców podróżujących do Poznania i Wrocławia. Kompleksowe rozwiązania komunikacyjne zapewni budowana obwodnica drogi krajowej nr 12. 


Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies