Środa, 06 września 2023 roku

Marzenia się nie spełniają. Marzenia się spełnia. Nowa hala przy ZSZ w Gostyniu otwarta!

Na sportowej mapie powiatu gostyńskiego pojawił się nowy punkt – hala przy Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu. Nowoczesny obiekt służyć będzie uczniom najliczniejszej szkoły ponadpodstawowej w powiecie, ale także klubom sportowym i stowarzyszeniom. 4 września, wraz z pierwszym szkolnym dzwonkiem, oficjalnie hala została otwarta.

Nowy obiekt ma ok. 2000 m² powierzchni, z czego głównej hali  1100 m². Znajduje się na niej pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej, trzy boiska do siatkówki i koszykówki. Hala wyposażona jest w wiele ciekawych rozwiązań – kosz do piłki koszykowej składany za pomocą pilota, automatycznie rozsuwane kotary, wygłuszenie w systemie ecophon, czy nagłośnienie, umożliwiające organizowanie nie tylko wydarzeń sportowych, ale też kulturalnych. Podłoga wykonana została na specjalnym ruszcie drewnianym, dzięki czemu jest bardziej elastyczna. Ponadto spełnia ona wymogi Międzynarodowego Związku Piłki Siatkowej.

Hala została zaprojektowana tak, by służyć klubom sportowym, stowarzyszeniom, ale przede wszystkim uczniom najliczniejszej szkoły w powiecie gostyńskim. Rozwiązania techniczne i zagospodarowanie przestrzeni wewnątrz obiektu (m.in. antresoli czy salki do zajęć gimnastycznych) powodują, że jednocześnie wewnątrz odbywać się mogą lekcje wychowania fizycznego dla kilku grup. Dodatkowo w obiekcie znajdują się mobilne trybuny na łącznie 264 miejsc siedzących.

Hala posiada również: pomieszczenia towarzyszące takie jak szatnia okryć wierzchnich, toalety – damska, męska i ta przeznaczona dla osób z niepełnosprawnościami, szatnie z umywalkami, natryskami i węzłem sanitarnym, pokoje trenera oraz sędziów. Sala wyposażona jest też w pomieszczenia  techniczne np. kotłownia, zaplecze gospodarcze i magazyny sprzętu.

Przy projektowaniu obiektu pomyślano również o rozwiązaniach ekologicznych i ekonomicznych. Zastosowano energooszczędne oświetlenie ledowe oraz system rekuperacji.

Inwestycja kosztowała ponad 9,4 mln złotych. Większość środków pochodziła z budżetu powiatu (6,4 mln zł) Inwestycja była możliwa dzięki wsparciu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz gminy Gostyń.

Wykonawcą zadania była firma RAF-MAL Rafał Piotrowski.