Poniedziałek, 12 lipca 2021 roku

Uwaga! Ponownie wydłużono termin na formalności po zbyciu lub zakupie pojazdu

60 dni to termin, w czasie którego kupujący lub sprzedający auto oraz rejestrujący pojazd sprowadzony z terytorium UE, musi we właściwym Wydziale Komunikacji dokonać zgłoszenia tej czynności. Osoby, które nie wywiążą się z obowiązujących terminów, muszą liczyć się z finansowymi konsekwencjami.

Od 1 stycznia 2020 r. obowiązują przepisy, które zobowiązują mieszkańców do zgłoszenia faktu zakupu lub sprzedaży pojazdu oraz zarejestrowania pojazdu sprowadzonego z terytorium UE, we właściwym Wydziale Komunikacji w terminie 30 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży lub wprowadzenia pojazdu na terytorium RP. Nie dotrzymanie terminu  grozi karą sięgającej od 200 do 1000 złotych. Jednak, ze względu na sytuację epidemiologiczną, termin ten w ubiegłym roku został wydłużony do 180 dni. Przepis ten obowiązywał do końca 2020 roku. W okresie od  1 stycznia 2021 roku  do 30 czerwca powyższych czynności należało dokonać w terminie 30 dni.

Od 1 lipca 2021r. do czasu odwołania stanu zagrożenia epidemii termin ten został wydłużony do 60 dni. Zaznaczyć należy ze kluczowe znaczenia ma data zawarcia transakcji (umowy kupna sprzedaży) oraz data wprowadzenia pojazdu do kraju z terenu UE. Oznacza to że osoby zawierające transakcje przed 1 lipca 2021 r. mają  30 dni na  załatwienie spraw w wydziale komunikacji.