Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Piątek, 17 listopada 2023 roku

Warto dbać o czyste powietrze. Wiedzą o tym najmłodsi artyści


Są piękne, kolorowe, własnoręcznie wykonane i obrazują, jak najmłodsi wyobrażają sobie życie w czystej, ekologicznej przestrzeni. Dwanaście prac plastycznych zdobić będzie ekokalendarz na 2024 rok. 14 listopada, w Dzień Czystego Powietrza w Starostwie Powiatowym w Gostyniu odbyło się spotkanie z laureatami. Otrzymali oni nagrody i podziękowania. 

Dlaczego należy chronić powietrze? W jaki sposób poprawiać jego jakość? Jakie znaczenie ma czyste powietrze dla ludzi, roślin i zwierząt? Na te pytania, w formie plastycznej odpowiadały dzieci  z klas II-IV szkół podstawowych, w ramach konkursu organizowanego przez Powiat Gostyński.  Na konkurs wpłynęło ponad 70 prac ze szkól na terenie całego Powiatu Gostyńskiego.

Jury w składzie: Wicestarosta Janusz Sikora, Sylwia Kościańska - Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Magdalena Korniłowicz - architekt, artysta i pracownik Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budownictwa oraz Joanna Jakubiak - z-ca naczelnika Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu wybrało autorów 12 prac, które ilustrują kalendarz powiatowy na 2024 rok.

Laureaci otrzymali podziękowania, ekokalendarze, leksykony przyrodnicze, ekologiczne worki i gry. Do wszystkich uczestników trafią podziękowania, worki i ekokalendarze.

Praca konkursowa musiała mieć płaską formę i być wykonana wyłącznie za pomocą kredek, flamastrów lub farb, w formacie A4. Tematyka dotyczy ochrony powietrza atmosferycznego, sposobów walki ze smogiem poprzez wykorzystanie energii z wody, wiatru, słońca, zakazu spalania śmieci, ograniczania ilości odpadów, ochrony drzew itp.

Konkurs plastyczny na ilustrację do EKO-KALENDARZA  na rok 2024 pod hasłem: ,,Powiat Gostyński – w trosce o środowisko” organizowany jest dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w kwocie 4800 zł.

Kalendarze trafią do szkół biorących udział w projekcie, laureatów, mieszkańców powiatu, instytucji. W sumie wydrukowano 500 egzemplarzy.


Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies