Czwartek, 04 maja 2023 roku

Zmagania polonistyczne zakończone – XX Powiatowy Konkurs Języka Polskiego

XX Powiatowy Konkurs Języka Polskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych za nami. Finał odbył się 21 kwietnia 2023 r. w siedzibie organizatora konkursu – w Szkole Podstawowej nr 2 w Gostyniu. Patronat nad konkursem objęli: Wielkopolski Kurator Oświaty, Starosta Gostyński i Burmistrz Gostynia. Współorganizatorem konkursu po raz piętnasty było Stowarzyszenie „DZIECKO”. Szkoły podstawowe z terenu powiatu gostyńskiego zgłosiły 27 uczestników, laureatów eliminacji szkolnych. Konkurs składał się z dwóch części: wypracowanie i test z nauki o języku.

Nad przebiegiem konkursu czuwała Powiatowa Komisja Konkursowa powołana przez Dyrektora SP 2 w składzie: Ewa Sobkowiak – przewodnicząca Komisji – nauczyciel języka polskiego w SP nr 2 w Gostyniu; Danuta Szal – nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Krobi, Beata Kawczyńska-Konury – nauczyciel języka polskiego w SP nr 2 w Gostyniu i Izabela Gawrońska – nauczyciel języka polskiego w SP nr 1 w Gostyniu.

Po sprawdzeniu wszystkich prac pisemnych i testów i rozszyfrowaniu zakodowanych prac Komisja ustaliła zwycięzców.

Podsumowanie Konkursu i uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się 28 kwietnia 2023 r. Zanim zostały ogłoszone wyniki, uczniowie klas V a i VI b zaprezentowali utwory Beethovena i Brahmsa w aranżacjach na flet i recytację wierszy Wisławy Szymborskiej. Nagrody i dyplomy wręczali Joanna Jakubiak, reprezentująca Starostę Gostyńskiego, oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Gostyniu Waldemar Minta.

Zwycięzcami Konkursu zostali: Bartosz Pawlak z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Krobi, który zajął pierwsze miejsce, drugie miejsce przypadło Wiktorii Danielczyk ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gostyniu, a trzecie Marcie Biskup także ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gostyniu.

Tytuł Mistrza Frazeologii zdobył Bartosz Pawlak z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Krobi. Tytuł Mistrza Ortografii uzyskała Martyna Uzarska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu.

Komisja przyznała też dwa wyróżnienia za ciekawe ujęcie tematu. Autorkami wyróżnionych prac są: Anna Smektała ze Szkoły Podstawowej w Krobi i Jagoda Płatek ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu.

Konkurs zrealizowano ze środków SP nr 2 w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO” oraz środków Powiatu Gostyńskiego, które „DZIECKO” pozyskało w ramach otwartego konkursu ofert.

Opracowanie: Stowarzyszenie Dziecko